Tegnap megnéztem "Az én szerelmem" (Mon Roi) c. filmet, és a magam kedvéért kielemeztem benne a Nárcisztikus módszereket, trükköket és eszközöket, illetve, a sokszor csak utólag észrevehető figyelmeztető jeleket.
Legutóbbi posztomban felsoroltam 50 tünetet az áldozat szindrómából, ezekben is bővelkedett Emanuelle Bercot méltán Arany Pálma díjas alakítása.
A teljesség igénye nélkül:
- A Nárcisztikus egyénnel szinte lehetetlen szakítani. Ő dönti el ugyanis, hogy a kapcsolatnak mikor van vége. Nem hallja, amit mondasz, de legfőképpen nem érdekli. Ez róla szól.
- Tulajdonának tekint: saját maga meghosszabbításaként tekint rád, ezért úgy kell cselekedned, ahogy ő azt elképzeli. "De mégis mi bajod van ezzel?"
- Nagyon gyorsan beléd szeret: azonnal házasságot és gyereket akar, amikor még alig ismer (love bombing)
- A Nárcisztikus egyénnel nem lehet érvelni. Mindenre van válasza, mindent kimagyaráz és mindent megmagyaráz. Addig beszél, amíg teljesen ki nem merít és már csak a a fáradtságtól is, magad is kételkedsz gondolataidban és az igazadban.
- Feljogosítás érzés: Azt csinál, amit akar. Ami jól esik neki. Ha bulizni akar, bulizik, ha családdal akar lenni, családozik, ha utazni akar, utazik. Micsoda öntörvényű férfi!
- Nem örül a sikereidnek: Ha előléptetnek, vagy sikert érsz el, a karrieredben, amihez neki semmi köze, vagy amiben ő nem vesz rész/ nem részesül, az neki nem jó. Ha rajta kívül máshol találsz örömöt vagy inspirációt és energiát, akkor fenn áll a veszélye, hogy már nem fogod minden idődet, energiádat neki szentelni és megvonod tőle a nárcisztikus táplálékot, azaz a megfelelő mennyiségű figyelmet, amire neki szüksége van, akkor és ott, amikor éppen szüksége van rá.
- Határok megszegése: Mivel saját maga meghosszabbításának, egy eszköznek, egy tárgynak tekint, nem érti, mi a probléma azzal, hogy bejelentkezés nélkül, váratlanul felbukkan a munkahelyeden vagy a lakásodban. Miért ne tehetné? Hiszen a férjed/párod! Nem csoda, hogy kívülállók szemében ez csak egy zűrös, de működő kapcsolat, hiszen interakcióban látnak benneteket. Azt senki nem hiszi, el, hogy te nem tudod őt távol tartani, vagy befolyásolni, hogy ne mászkáljon ki-be az életedből, mert akkor csakazértis jön. És ha megkéred valamire, ellenkező hatást érsz el vele, mert: ő dönt.
- Érzelmi zsarolás: Ha ezt teszed, én azt fogom tenni.
- Trianguláció: Egy harmadik fél jelenléte a "pár"kapcsolatban
- Megbetegít. Nem a Nárcisztikus, hanem partnere produkál tüneteket: kimerült lesz, álmatlanság gyötri, hangulatingadozások jelentkeznek, öngyilkos (szuicid)d gondolatatok és memóriazavar lép fel, nyugtatóra szorul, majd testi tünetek jönnek (térd, hátfájás - szimbolikusan térdre kényszerítés, túl sok teher cipelése). Ez az ún. NAS (NVAS) a Nárcisztikus (Visszaélés) Áldozat Szindróma, mely gyakorlatilag komplex poszt traumatikus stressz szindróma (C-PTSD).
- Az áldozat védi a bántalmazót. Ha elismerné, hogy a párja rosszul bánik vele, az egész addigi életét és erőfeszítéseit ki kellene dobnia az ablakon. Ráadásul igyekszik, hogy a gyerekének apja legyen.
- Gaslighting: Elhiteti, hogy veled van a baj. Még orvoshoz is elkísér, olyan rendes!
- Silent treatment: Némasággal büntetés. Nem szól hozzád, nem köszön, emberszámba sem vesz, ezzel eléri, hogy bűntudatban élj, hogy valamit rosszul csináltál.
- Hibáztatás
- Fenyegetés: a lehetőség kilátásba helyezése, hogy bánthat, ha akar. (betöri az ajtót)
- Hazudozás
- Sosem változik meg
- Abuzív ciklikusság: A mennyország és pokol közti állapotok kiszámíthatatlan váltakozása, mely mély, traumatikus kötődéshez vezet. Minden bocsánatkérésnél elhisszük, hogy őszinte és hogy most megváltozik végre.
- Traumatikus kötődés: Az érzelmi szélsőségek megéléséből fakadóan függőségi állapot jön létre. Az áldozat megtanul együtt élni a helyzettel, a lehető legkevesebb kárt okozva magának és gyerekének, elfogadja, hogy ez a normális, nincs alternatíva, szóba sem jön más férfi.
- A köteléktől nem tud szabadulni: szerelemnek éli meg, hiszen annyira erősen kötődik a férfihoz, a férfi annyira ügyesen manipulálja őt, hogy ő a legjobb dolog, ami vele történhetett.
- Trófea gyűjtés: A film mellékszálában szó esik Agnes-ról, a volt topmodell-ről, aki már akkor drogfüggő és öngyilkossággal próbálkozik, amikor a történet elkezdődik. Egyértelmű, hogy ő is éveken át hitegetve és lebegtetve volt, és ahogyan az az életben lenni is szokott, többet nem is kap: a Nárcisztikus végül nem mellette köt ki. A címlaplány szála, ahogyan valószínűleg maga a címlaplány is, eltűnik a süllyesztőben, megsemmisül.
- Kiszolgáltatottság: Nem tudsz védekezni, nem tudod kivédeni. Ez a abúzus.
- Nem gyógyítható: nem lehet megmenteni, mert nem akarja hogy megmentsék, nem gondolja, hogy vele baj van.
- Bajban nem lehet rá számitani: "csak akkor legyünk együtt, amikor nevetünk"
- Drogfüggőség: általában eltitkolják, hogy anyagoznak, mert pontosan tudják, hogy akkor elveszíthetik a másik bizalmát és ezzel Nárcisztikus Táplálékukat.
- Anyagi visszaélés vagy gazdasági erőszak: Míg azt hiszed, jól szituált, ő lop, csal hazudik, bűnözik, kétes ügyei vannak, adót csal, kölcsönkér és téged is lenulláz, neked is vagyoni kárt okoz.
Lányok és fiúk is! Figyeljetek a jelekre, hogy ne akkor derüljön ki a baj, amikor már késő! De legfőképpen, NEM veletek van a baj! <3