A nárcisztikus család és a barát-ellenségek

Nárcisztikus család

A Nárcisztikus család modellről és szerepekről lehet infot találni a neten, legtöbbször azonban az empata gyermekkorára vonatkoztatva. Előfordulhat azonban olyan helyzet, és ez lehet nagyon ritka, cikket nem is találtam róla, amikor az Empata felnőttként kerül bele (mondjuk párkapcsolat, házasság útján) egy nárcisztikus családba. Mire lehet felkészülni? 

Vannak olyan helyzetek, amikor az egész család-rendszer válik nárcisztikussá: külön-külön a tagok nem is feltétlenül, ám együtt mégis érzelmi-, és energiavámpirokká válnak. Ilyenkor az egész család válik ellenséggé. Előfordul, hogy az empata közvetlen környezetébe kerül egy egész család, akinek minden tagja, ilyen vagy olyan módon, határokat megsértő módon viselkedik vele szemben. Miért? Mert megtehetik. Az empatát kivülállóként kezelik és alapvetően úgy tekintenek rá, mint egy rossz, sérült, hibás, megjavitandó készülékre. Nem értik, hogy az empata miért mutat folytonos ellenállást és hogy miért nem tudják őt totálisan manipulálni és kontrollálni. Az ilyen család tagjai agymosottak...: Ezeket a -sokszor már felnőtt- egyéneket saját nárcisztikus szülőjük képezte ki arra, hogy mindig a hibát keressék másokban, felnagyitva mások gyengeségeit, élvezetet találva annak elnyomásában, dominálásában, bántásában, pillanatnyi kielégülést, azaz nárcisztikus táplálékot lelve átmeneti felsőbbrendűség érzésükben. 

A nárcisztikus család

A szomorú valóság, hogy a nárcisztikus család minden tagja, egytől egyig beteg. Ezt sajnos nehéz elfogadni, de muszáj. Nem lehet tudatosságot találni egy tudattalan környezetben. A nárcisztikus család tagjai nem tudatosak. Épp ez az oka annak, hogy annyi visszaélést követnek el együtt, és amiért tudat alatt egymást is használják és kihasználják. A családhoz közelálló, vagy annak mentálisan legegészségesebb tagja szófogadatlannak és zabolátlannak minősül, majd lassan kirekesztődik a családból. Aki szembemegy a család érdekeivel, és megfogalmazza nekik az igazságot, ellenséggé válik. Erős jellemű egyéneket nem szivesen lát az ilyen család. 

Aki egy ilyen mérgező családi rendszer rabságából szabadul, először általában terápiára szorul. A terápia alatt lassan világosság válik számára, hogy maga a családrendszer a beteg, és szép lassan érzelmileg is eltávolodik tőlük. 

Közös bűnbak keresés és felelősség háritás

Amikor az egyén felébred és eltávolodik vagy kiszakad, szembemegy a családdal, olyan tudatalatti szégyen-érzetet okoz a családnak, hogy annak egyetlen védekező mechanizmusa marad az egység/látszat fenntartása, valamint saját maga felmentése érdekében: bűnbakot csinál a kiszakadó egyénből. Mindig ő lesz a rossz, a hibás, a felelős a történtekért. A hálátlan, a sérült, a beteg. Valószinűleg a család egyik tagja sem fog kiállni az egyén mellett. Bár előfordul, hogy az egyik tag valamenyire tudatában van a visszaélésnek, mégsem lép fel a rendszer ellen az egyén védelmében. Miért? Mert mint minden nárcisztikus játszmában résztvevő egyén, ő is csak veszithet. A szélsőségesen rosszindulatú rendszerekben, ha leleplezed a visszaélést, kirekeszthetnek a családból. Erről szól az egész. Ha valaki megkérdőjelezi a nárcisztikus családi illúziót, a rendszer összetöri az ő tükrét is és akkor neki is mennie kell. Magyarul, ő sem fog kiállni melletted. 

nárcisztikus háromszög

 

Ha azt várod, hogy az egyik családtag álljon ki melletted, ismerje el, hogy ami történt és amit veled tesznek, az igazságtalan és súlyos visszaélés, hiába vársz. Ez egy méregző családi egység, ahol a tagok azt akarják, amit akarnak: Ha ez pénz, és a többi, kirtikát nem tűrő családtag szövetsége, vagy hogy ne kelljen felelősséget vállalniuk a viselkedésükért, akkor a saját mentális egészségedet fogod kockára tenni, amig végignézed, hogy a családtag, akiről azt hitted, a szövetségesed, egy pllanat alatt vállrántva elsétál mellőled, amikor ki lenne állnia melletted és az igazságért. 

Az ilyen családban élők nem rendelkeznek empátiával, nem képesek más helyzetébe beleérezni magukat. A családtagnak nincs eszköze arra, hogy egyáltalán megpróbálja elkezdeni megérteni azt, hogy Téged lelki-testi támadás ért: megtámadtak, becsaptak, átvertekmegszégyenitettek, kinevettek, lealacsonyitottak, lebecsültek, kitagadtak, meghazudtoltak, megaláztak, kibeszéltek. A nárcisztikus visszaélés egy mentális-fizikai-lelki: övön aluli támadás. Ahhoz hogy melléd álljon valaki, empátiára van szükség, de nekik nincs. Igy nem képesek erre. 

Érdekelem én egyálaltán őt? 

Nem. Ha valaki nem áll ki a másik mellett egy veszélyes, igazságtalan, vagy megalázó helyzetben, miközben pontosan tudja, hogy ez súlyos test-lelki következményekkel járhat, akkor nem. Nem érdekled.

Sajnos nem ritka az ilyesmi a Cluster B családi egységekben. (Link:  ‘flying monkey’s denied.’). Ilyenkor ne az egyént nézd, hanem a családot! Ez az ember nem a barátod. Igen, tudja, hogy mit tettek veled. Valószinűleg órákat beszélgetett veled erről és látszólag empatizált veled - de a tettek hangosabbak a szavaknál. Legtöbbször, ha a tettek nem egyeznek a szavakkal, akkor valószinű, hogy egy nárcisztikus rendszerben élő egyénnel van dolgod, aki csak azt fogja neked mondani, amit hallani szeretnél, nem pedig az igazat. Ő már elveszett. 

Rózsa története

2001-ben Rózsa családi mobbing áldozata lett. Öccse már hónapokkal előbb tudta, hogy nővére korábban már az egyik nárcisztikus szülő és az aranygyermek testvér áskálódásának áldozata volt. Tudta, hogy Rózsát korábban már bántották. Együttérzést mutatott a lány iránt, ezért Rózsa szövetségesének hitte. Egyszercsak Rózsa "aranygyermek" testvére úgy döntött, hogy Rózsát száműzzék a családból. Öccse erről is tudott. De ahelyett, hogy kiállt volna a lány mellett, inkább elment egy olyan családi eseményre, ahova Rózsát nem hivták meg, tudva, hogy nem hivták meg. Pár hónappal később öccse veszélybe sodorta nővérét egy olyan helyzetben, amiről tudta, hogy valószinűleg ez lesz a végkimenetele: Rózsát le is támadta a család fizikailag is erőszakos tagja. Később a fiú beismerte, hogy tudott arról, hogy ezt tervezték, és hogy megint a lányon verik majd el a port, de nem akart kiállni Rózsáért, mert

"szeretett volna mindenkivel jó viszonyt ápolni és nem akart belekeveredni"...

Amikor Rózsa megkérte, hogy álljon mellé, konkrétan azt válaszolta, hogy nem akar konfliktust, mert fél, hogy kitagadják az örökségből. Majd az egész helyzetet Rózsa ellen forditotta, és beállitotta a lányt egy irányitásmániás, öntelt alaknak. Még azt is felhánytorgatta neki, amiért olyan helyzetbe hozza őt, hogy választania kellene a lány és a visszeéléseket elkövető családja között. Ekkor jött rá Rózsa, hogy ez az ember nem az, akinek hitte és hogy soha nem is volt a szövetségese. Rájött, hogy öccsében semmi empátia nincs, és nem is akar másokkal együttérezni. Öccse azóta nem is beszél vele, igy Rózsa teljesen magára maradt, családi támogatás nélkül.

cowards.png

 

Vajon Rózsa öccse ráeszmél-e valaha arra, hogy ő, aki tud és tudott mindenről, sokkal inkább felelős az elszenvedett abúzusokért, mint azok a családtagok, akik ezt tudatalatt követik el? Ezért cselekedete sokkal karmikusabb és gerinctelenebb, mint a többieké. Minden alkalommal, amikor tanúja annak, hogy Rózsát bántják vagy szidják, némaságával is az abúzust szolgálja. 

Az ilyen ember lehet férjed, testvéred, de nem a barátod. 

El kell fogadnod, hogy ez a kapcsolat is mérgező. Sehová nem tart egy olyan kapcsolat, ahol a hibás fél nem ismeri el, hogy hibás, bármennyire is fekete-fehér. Nagyon valószinű, hogy az ilyen egyén, aki azt mondja, amit hallani akarsz, csak használ, kihasznál és a végletekig nárcisztikus. Érzelmileg egészséges emberek el tudják ismerni, ha tévednek, ha hibáznak, és tudnak bocsánatot kérni. Nem fogják azt úgy fel, mint az egójukat fenyegető veszélyt.

Mindenki és bárki, aki
etikátlan, erkölcstelen, elitélendő, hibás, vagy rossz viselkedést tanusittámogat vagy annak fenntartásában segédkezik illetve felette szemet huny: 
bűnrészes és beteg. 

Aki valóban szeret, nem hagyja, hogy bántsanak, vagy hogy igazságtalanság érjen. Ha valóban szeret, úgy áll ki melletted, mint egy hős oroszlán. Vissza se tudod tartani, nehogy másokban kárt tegyen miközben Téged véd. Ilyen az, amikor valaki igazából szeret.

A barát-ellenség (frenemy) nem. A nárcisztikus család barát-ellenségek nárcisztikus hálója. Nem tudnak kiszállni belőle és örökre beleragadnak. Te viszont szabad vagy!

Source: http://parenting.exposed/the-adult-sibling...