A legtöbben csak azután ismerik fel a nárcisztikus személyiségzavarral küzdő embertársaikat, amikor már késő, és valamilyen érzelmi sérülést szenvedtek el tőle. Ez pedig nem véletlen: a nárcisztikusok profi módon képesek behálózni azokat, akikre a leginkább szükségük van, és azt is pontosan tudják, hogyan vegyenek rá másokat, hogy azt tegyék, amit ők akarnak.
Íme 5 olyan módszer, melynek szinte senki sem tud ellenállni, és amelyeket a nárcisztikusok a leggyakrabban alkalmaznak annak érdekében, hogy elérjék céljaikat.
1. A nárcisztikus emberek magabiztosan használják a kisugárzásukat.
Van a nárcisztikus emberekben valami izgalmas, és képesek megérezni, hogy kire van hatással a megjelenésük. Legtöbbször nagyon jól ápoltak és előnyösen öltözködnek, amit az magyaráz, hogy mivel a saját világuk középpontjában önmaguk vannak, ezért a legfontosabb számukra az, hogy elégedettek legyenek a megjelenésükkel. Időt, energiát és pénzt nem kímélve munkálkodnak azon, hogy sikeresek legyenek, vagy legalább is a sikeresség látszatát keltsék.
2. A nárcisztikus emberek kifejezetten szívélyesen viselkednek.
A nárcisztikus emberek anélkül is képesek másokra erőltetni az akaratukat, hogy ezt nyíltan kimondanák, sőt! Törődésnek álcázzák a manipulációt. Például ha neki máshoz van kedve, mint Neked, akkor nem fogja ezt nyíltan kimondani, inkább felhívja a figyelmedet arra, hogy mennyivel jobban járnátok, ha kínai helyett ma indiait ennétek. Ezzel a viselkedéssel azt az érzést kelti, hogy ő segíteni akar és törődik Veled, pedig valójában a saját akaratát akarta érvényre juttatni. S hogy mi ezzel a probléma?
Az, hogy nem Veled törődik, hanem saját magával. És ez csak akkor derül ki, amikor konfliktusba keveredtek egymással. Biztos lehetsz ugyanis abban, hogy minden egyes szívességet, amit valaha is tett Neked, tételesen felsorol majd, hogy bűntudatot keltsen benned. Hiszen ő mindig csak a Te kedvedben akart járni, Te viszont "olyan rossz ember vagy, hogy ezért nem mutatsz hálát".
3. A nárcisztikus emberek istenítik a társukat.
A nárcisztikus emberek abban a hitben élnek, hogy ők tökéletesek, ennél fogva pedig mindenből csak a legjobb jár nekik. Ha egy nárcisztikus ember Téged választ párjának, akkor mindig éreztetni fogja Veled, hogy kiváltságos vagy. Ha elérsz valamilyen sikert a munkában, akkor minden ismerősének büszkén meséli majd, hogy neki van a legokosabb párja az egész világon. A probléma csak az, hogy valójában nem azért mesél a sikeredről másoknak, hogy Neked örömet szerezzen, hanem hogy ő tegyen szert nagyobb tekintélyre azáltal, hogy a párja sikereket ér el. Hiszen mégiscsak ő az, aki jól választott, nem igaz?
4. A nárcisztikus emberek képesek egy érzelmi hullámvasútra ültetni a társukat.
Minden kapcsolatban vannak mélypontok és csúcspontok. A nárcisztikus emberekkel azonban olyan gyakran váltakoznak ezek a pontok, hogy a másik fél úgy érezheti, egy érzelmi hullámvasúton ül. Az érzelmek ilyen fokú megélése függőséget képes kiváltani az emberekből, és erre csak akkor döbbennek rá, amikor a későbbiekben kiegyensúlyozott kapcsolatba kerülnek.
Ilyenkor szembesülnek vele, hogy a romantikus szerelemnek nem része a mindennapos veszekedés. Bár a kiegyensúlyozott párkapcsolatokban a viták akár hasznosak is lehetnek, hiszen a végeredmény legtöbbször egy közös álláspontban való megállapodás, azt fontos észben tartani, hogy a nárcisztikus ember csak érzelmi zsarolásra használja a vitatkozást. Sohasem lesz képes megváltoztatni a véleményét, hiszen gondolkodása középpontjában a saját tévedhetetlensége áll.
Célja a vitákkal az, hogy magához kösse a másikat, eszköze pedig az elbizonytalanítás és az eltaszítás. Ki ne ismerné azt az érzést, amikor eltaszítják? A legtöbben olyankor azt érzik, hogy akarják a másikat még akkor is, ha előtte nem voltak benne biztosak. A nárcisztikus emberek pedig ösztönösen használják ki ezt, így az elbizonytalanítással és az eltaszítással azt érik el, hogy partnerük még jobban ragaszkodik hozzájuk.
5. A nárcisztikus emberek könnyedén ébresztenek empátiát.
A nárcisztikusok számára az a tökéletes partner, aki törődik velük és aki láthatóan érdeklődik az érzelmi világuk iránt. Ilyenkor ugyanis még könnyebben képesek manipulálni a társukat, hiszen tudják, milyen hazugságokkal és apró trükkökkel érjék el, hogy társuk folyamatosan rájuk figyeljen. Anélkül képesek együttérzést kiváltani a másikból, hogy feltűnően panaszkodnának vagy sajnáltatnák magukat. Inkább csak szomorúan ücsörögnek és különösen szótlanok, így a másikra először ráijesztenek, majd mikor hosszas könyörgésre végre elárulják bajukat, akkor szándékosan kicsinyítik azt. Így elérik, hogy úgy kapjanak együttérzést, hogy nem is kérték, sőt! Azt mutatják, hogy nincs rá szükségük, pedig pontosan tudják, hogy viselkedésükkel empátiát váltanak ki a társukból.
A nárcisztikusok sosem mondják ki nyíltan és őszintén, hogy mit akarnak. Inkább célozgatnak rá vagy úgy állítják be az akaratukat, mintha az csupán javaslat lenne, így a másik azt érzi, önszántából cselekedett, nem pedig kényszerre. Ezzel a nárcisztikus el is éri célját. Egyrészt mindig ő van a kapcsolat középpontjában, másrészt a kezében tartja a dolgok irányítását. Nem véletlen, hogy a nárcisztikusok szinte mindig kapcsolatban élnek, mert szükségük van társra ahhoz, hogy jól érezzék magukat. Bár lelki és érzelmi függetlenségüket sohasem adják fel, mégis szükségük van arra, hogy legyen, akit irányíthatnak.
Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy egy nárcisztikus ember nem szeretheti a társát. De saját magát jobban szereti, és saját életének irányítását nem adja ki a kezéből. Jó példa erre, hogy amennyiben szakításra vagy válásra úgy kerül sor, hogy azt nem a nárcisztikus ember kezdeményezte, akkor a szokásosnál lényegesen agresszívebb és erőszakosabb, sőt kitartóbb lehet. De ne hagyd, hogy megtévesszen! Nem azért ragaszkodik a kapcsolathoz, mert annyira szereti a másikat, hanem azért, mert képtelen elviselni, hogy nem ő döntött a kapcsolat végéről. Nem tud belenyugodni abba, hogy elvesztette a kontrollt a kapcsolat és egykori társa élete felett, és ez az érzés hajtja őt a békülés felé. Ennek érdekében képes leígérni a csillagokat is az égről, de jobb, ha tudod, hogy idővel viselkedése pontosan ugyanolyan manipulatív és fullasztó lesz, mint amikor úgy döntöttél, véget vetsz a kapcsolatotoknak.
Bár a nárcisztikus személyiségzavarnak meglehetősen markáns jegyei vannak, mégsem könnyű azonnal felismerni őket, mert jól színlelnek olyan érzelmeket, melyeket valójában nem éreznek, így egy egészséges ember számára nagyon nehéz észrevenni, ha ők csak megjátsszák magukat.
Ugyanakkor ne feledd: jobb óvatosnak lenni, hiszen nem véletlen, hogy a pszichológia által "sötét hármasnak" nevezett személyiségjegyek egyike a "nárcizmus". A másik kettő a "pszichopátia" és a "machiavellizmus".
A fenti cikk egy rövid összefoglalója a MentorFM ingyenes mobilalkalmazásban található "A nárcisztikus személyiségtípus módszerei a behálózásra" című hanganyagnak. Az alkalmazás ingyenesen letölthető iOS és Android eszközökre: http://smarturl.it/mentorfm
Ha szeretnél még többet megtudni a "sötét hármasról", keresd az alkalmazásban a machiavelliánusokról szóló adást "Mesteri manipulátornak születni kell" címmel, míg a pszichopátiát bemutató adást a "Hogyan ismerhetők fel a pszichopaták?" címmel az Ön- és emberismeret csatornában.
A cikkért köszönet a
-nek!
A teljes szöveget meghallgathatod itt: